MIL-PRF-46374G – certyfikat wojsk NATO a zegarki taktyczne
23 stycznia, 2020Szwajcarski zegarek do 1000 złotych
12 października, 2020
Niezależenie od tego, czy szukasz zegarka damskiego, czy zegarka męskiego już na początku musisz określić jakie funkcje powinien on spełniać.
Przed wyborem zegarka, najczęściej zwraca się uwagę na 5 podstawowych punktów. Są nimi:
1. Wodoszczelność.
2. Rodzaj szkła.
3. Wytrzymałość.
4. Dobra czytelność. Także w nocy.
5. Odpowiednia cena.
Dodatkowym atutem okazuje się oznaczenie SWISS MADE. I nie ma się co dziwić, w końcu Szwajcaria kojarzy nam się z zagłębiem zegarmistrzowskim, bankami, do których może przynależeć tylko elitarne grono oraz ogólnie, z powszechnie pojętym luksusem, kunsztem czy też precyzją wykonania.
Nie bez powodu w kulturze świata, zachowało się powiedzenie:
"Działa jak w szwajcarskim zegarku".
Dlatego, dobrze jest oprócz funkcjonalności posiadać na nadgarstku zegarek z oznaczeniem SWISS MADE, choćby po to, by w towarzystwie móc się pochwalić jego szwajcarskimi korzeniami.
Nawet na osobach, które nie znają się na zegarkach, powinno zrobić to wrażenie, dzięki czemu możesz zyskać miano znawcy lub nawet konesera.
No dobrze, a teraz wróćmy do funkcjonalności. Często przy wyborze zegarka, który spełniałby 5 podstawowych punktów, okazuje się, że musimy z jednego z nich zrezygnować. Trafiliśmy na zegarek, który bardzo nam się podoba, cena jest rozsądna, ale niestety nie posiada on wszystkich parametrów, na których nam zależało. I co teraz?
Nawet jeżeli zdecydujesz się na wybrany model, to czy za jakiś czas, może jutro a może dopiero za rok stwierdzisz, że warto było zastanowić się nad innymi opcjami, uświadamiając sobie, że kupiłeś nie to, na czym Ci zależało?
Czy można tego uniknąć? Wszystko zależy od Twojej cierpliwości w poszukiwaniach.
Mogę natomiast z czystym sercem powiedzieć, że jeżeli zależy Ci na funkcjonalności, klasycznej tarczy zegarka bez elektronicznych wyświetlaczy i innych gadżetów, to zegarki taktyczne mogą okazać się strzałem w 10. Dlaczego?
Poniżej znajdziesz 5 powodów, dla których tak uważam.
Powód 1
Zegarek taktyczny jest czytelny w każdych warunkach.
Szybkie i bezbłędne odczytanie godziny ma priorytetowe znaczenie nie tylko w sytuacjach zagrożenia, podwyższonej gotowości, jak chociażby podczas akcji militarnych, ale przydaje się nam podczas wykonywania codziennych czynności. Niema chyba nic bardziej denerwującego, jak mrużenie oczu czy przybliżanie i oddalanie ręki, by złapać ostrość, podczas sprawdzania, która jest godzina.
Często poprawne i szybkie odczytanie czasu utrudniać nam może nie tylko słabszy wzrok, ale i warunki powodowe: mgła, brak oświetlenia, zapylenie.
Zegarki taktyczne konstruowane są właśnie w taki sposób, aby wszystkie te przeszkody zminimalizować.
Po pierwsze: zdecydowana większość z nich posiadają wysoki kontrast między kolorem tarczy a wskazówek oraz indeksów
Po drugie: indeksy w zegarkach taktycznych to zazwyczaj rurki wypełnione gazem typu tryt. Jest to tak zwane podświetlenie trytowe, czyli GTLS - gas tritium light source. Dzięki niemu owe rurki potrafią samoistnie emitować światło nawet przez 25 lat, bez korzystania z żadnego dodatkowego źródła zasilania! W zegarkach marki traser® GTLS występuje pod nazwą trigalight®.
Po trzecie: oprócz rurek z trytem w zegarkach taktycznych często stosowane są wyraźne cyfry arabskie, często dodatkowo pokrywane masą świecącą typu Super LumiNova.
Wszystkie te elementy czynią z zegarków taktycznych niezwykle precyzyjne narzędzie do odczytu i pokazywania czasu, bez względu, w jakich okolicznościach się one znajdują.
Powód 2
Zegarek taktyczny posiada wysoką wodoszczelność.
I choć można debatować nad tym, co oznacza "wysoka wodoszczelność", do ilu metrów itd. ustalmy, że wysoka, oznacza "bezpieczna do codziennego użytkowania". Z naciskiem na "codziennego". W końcu jak często schodzimy na głębokości np. 30 metrów lub więcej?
Decydując się na zegarek taktyczny, nie musisz martwić się o parametry wodoszczelności, ponieważ ta powinna zaczynać się od 10 atmosfer. Najczęściej można spotkać w zegarkach taktycznych:
10 atmosfer (100 metrów w warunkach statycznych)
20 atmosfer (200 metrów w warunkach statycznych)
30 atmosfer (300 metrów w warunkach statycznych)
50 atmosfer (500 metrów w warunkach statycznych)
Jeżeli więc jednostki specjalne jak np. rosyjski Vityaz czy Grupa Alfa, decydują się na wybór zegarków taktycznych ze szczelnością 10 atmosfer i jest ona dla nich wystarczająca, to i w cywilnych obowiązkach codziennych, jak np. mycie rąk, kąpiel w wannie, pod prysznicem, czy pływanie w basenie powinny sprostać Twoim oczekiwaniom.
Zakręcana koronka
Warto zaznaczyć, że w zegarkach taktycznych można spotkać zakręcane koronki, nawet w modelach posiadających 10 atmosfer szczelności, głównie jednak są one stosowane w modelach o szczelności od 20 atmosfer.
Zakręcana koronka nie tylko uszczelnia zegarek, ale również zabezpiecza tubus – element odpowiedzialny za nastawianie czasu oraz daty w zegarku – przed uszkodzeniem. Zasadniczo zastosowanie zakręcanej koronki zwiększa wytrzymałość i szczelność zegarka.
Powód 3
Zegarki taktyczne powinny posiadać niezwykle trudne do zarysowania szkło szafirowe.
Nie "szkiełko", nie "szybkę" a "szkło" i to nie byle jakie. Pamiętasz, na początku wspominałem o tym, że zegarek taktyczny musi być czytelny. Co więc w sytuacji, w której szkło naszego zegarka jest hesalitowe lub mineralne?
W trakcie burzy piaskowej ziarenka kwarcu uderzają z dużą siłą o szkło rysując je, przez co zegarek mógłby znacznie stracić na czytelności. Dla żołnierza na służbie taki zegarek straciłby na znaczeniu. Szkła mineralne, a tym bardziej hesalitowe są zdecydowanie bardziej podatne na zarysowania czego trudno uniknąć nie tylko na służbie wojskowej, ale i podczas uprawiania sportu, rekreacji, zabawy z dziećmi czy pracy w ogródku. Dlatego właśnie bardziej zasadnym jest wybór zegarka wyposażonego w szkło szafirowe, które posiada zdecydowanie najwyższą twardość wiec i jego żywotność i funkcjonalność jest dalece lepsza od pozostałych typów szkieł.
Nie bez powodu w zegarkach taktycznych zdecydowanie dominują szkła szafirowe, będące obowiązkowym wyposażeni każdego z zegarków.
Wybrani producenci stosują dodatkową powłokę antyrefleksyjną, która pokrywa szkło od strony wewnętrznej i odbija promienie słoneczne, dając tym samym efekt lepszej czytelności w intensywny słoneczny dzień. To kolejny przydatny element zegarka.
Powód 4
Zegarek taktyczny powinien być wytrzymały!
Trudno określić co w rzeczywistości oznacza "zegarek wytrzymały", przecież każdy z nas może pomyśleć o czymś innym. Dla części wystarczy, że przetrwa niespodziewany atak z zaskoczenia 3-latka bądź wytrzyma jako kocia zabawka. Dla innych powinien przetrwać uderzenia w ścianę, przejazd czołgiem, czy zrzucenie ze stratosfery.
To, czego niewątpliwie oczekujemy od zegarka taktycznego to wytrzymałość. Pomimo tego, że jesteśmy w 4 punkcie, to już możemy powiedzieć o kilku elementach, które się na nią składają, jak np. wytrzymałe szkło szafirowe, niezwykle trudne do zarysowania, wysoka wodoszczelność, która powinna zaczynać się od 10 atmosfer, a także podświetlenie trytowe, pozwalające na odczytanie godziny w nocy, bez zewnętrznego źródła zasilania.
Nie wspomniałem, że odczyt czasu w nocy może utrzymać się nawet przez 25 lat od momentu produkcji tuby trytowej!
Jeżeli nadal uważasz, że to za mało, to wiedz, że producenci zegarków taktycznych oprócz kopert wykonanych ze stali szlachetnej, stosują koperty wykonane np. ze zbrojonych kompozytów (GFRP) lub tzw. podwójne koperty (DC-Double Case).
Co jest w nich wyjątkowego?
Polimer zbrojony włóknem szklanym, bo to oznacza skrót GFRP, posiada właściwości, które doceni każdy, kto ceni sobie wytrzymałe zegarki. Ultralekkie koperty, niezwykle wytrzymałe na wstrząsy oraz uderzenia, ogniotrwałe (topią się dopiero powyżej 700°C), znoszące niskie temperatury (do -100°C), ponadto są obojętne na pola magnetyczne oraz proces korozji.
A to tylko wybrane właściwości zbrojonego polimeru.
Podwójne koperty, które są dostępne tylko w taktycznych zegarkach traser® i zostały zaprojektowane pod specjalne wymogi określone w wojskowym certyfikacie MIL-W-46374F, składają się z dwóch elementów: obudowy ze stali szalchetnej, oraz tzw. "zbroi" z materiału GFRP.
Wśród zegarków z podwójną kopertą, można spotkać kultowy już model MIL-G, który spełnia około 250 wyśrubowanych norm wspomnianego wcześniej certyfikatu.
Must have, dla każdego miłośnika militariów!
Wytrzymałe paski typu NATO
Jako dodatkowy atut wytrzymałości zegarków taktycznych, można wymienić paski tekstylne typu NATO.
Nie należy ich mylić z paskami parcianymi, ponieważ te nie mają z wyżej wspomnianymi nic wspólnego. Dlaczego więc uważam, paski typu NATO za atut?
1. Bardo dobrze dopasowują się do nadgarstka, nie załamując przy tym struktury materiału.
2. Są ultralekkie. Nawet z dodatkowymi sprzączkami posiadają masę niższą od np. paska skórzanego.
3. Paski typu NATO są niezwykle wytrzymałe, świetnie radzą sobie z wodą, błotem i potem.
4. Łatwe w utrzymaniu, jeżeli oczywiście pasek nie zostanie przecięty. Można o niego dbać na wiele różnych sposobów np. po podwodnej eksploracji, wystarczy poczekać aby wysechł, po ubrudzeniu błotem bądź przepoceniu, opłukać bądź wyprać pasek w pralce (40°C w siatce na ubrania lub w skarpecie).
5. Prosta i szybka wymiana, po zużyciu bądź uszkodzeniu paska, nie potrzebujesz usług zegarmistrza. Podobnie w przypadku chęci zmiany barw. Wystarczy przeciągnąć pasek kilkoma prostymi ruchami.
Jeżeli powyższe punkty do Ciebie przemawiają, to w żadnej inne grupie zegarków, nie znajdziesz tak dużej dostępności pasków tekstylnych typu NATO, co w zegarkach taktycznych.
Powód 5
Zegarek taktyczny można kupić w rozsądnej cenie.
Wiem, tu także wchodzimy na grząski grunt i już na początku warto zastanowić się nad tym, czy zależy nam na urządzeniu, które po prostu wskazuje czas, czy na kompanie, który będzie nam towarzyszył przez wiele lat w różnych sytuacjach.
Skoro zainteresował Cię temat zegarków taktycznych, to wnioskuję, że klasyfikujesz się do drugiej grupy.
Podsumujmy więc to, co się o nich dowiedziałeś:
1. Stawiając na taktykę, stawiasz na pełną czytelność w każdych warunkach, na lądzie i pod powierzchnią, za dnia i w nocy. Głównie stosowane są indeksy arabskie oraz podświetlenie trytowe, które wytrzymuje około 25 lat bez zewnętrznego źródła zasilania.
2. Nie musisz martwić się o wodoszczelność. Niczym Rambo będziesz mógł powoli wynurzać się z jeziora bądź wanny, mając na ręku świetnie działający zegarek. Minimum 10 atmosfer gwarantowane.
3. W zegarkach taktycznych stosuje się szkło szafirowe, które jest niezwykle trudne do zarysowania. Pamiętaj, aby w trakcie biesiadnego spotkania ze szwagrem nie wypowiadać słów: "Szwagier, to się nie rysuje!"
Jest niezwykle trudne do uszkodzenia, ale nie nieśmiertelne.
4. Producenci zegarków taktycznych korzystają z polimeru zbrojonego do konstrukcji kopert. Niezwykle wytrzymałe i trudne do uszkodzenia.
(Nadal uważaj na szwagra.)
Jeżeli dodatkowo chciałbyś, aby na tarczy Twojego zegarka znalazło się oznaczenie SWISS MADE, to szwajcarskie zegarki taktyczne zaczynają się od 890 zł (damskie) i 1020 zł (męskie).
Nie jest to wygórowana kwota za wysokie standardy jakości, a każdy prawdziwy zegarek taktyczny będzie spełniał 5 punktów, które wymieniłem na początku.
Oczywiście, możesz wybrać zegarek, który przypomina taktyczny, jednak jego parametry oraz jakość wykonania, mogą po jakimś czasie doprowadzić Cię do wniosku, że "nie na tym Ci zależało".
Mało tego, możesz zrazić się do prawdziwych zegarków taktycznych i nigdy nie poznasz ich prawdziwej siły!
4 Comments
Posiadam model P96 OdP Evolution Grey. Zegarek super. Szkoda tylko że przy moim nadgarstku trochę ginie na ręce. Jakby była Koperta koło 46mm byłoby super. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń.
mój COMMANDER tytanowy ma już z 15 lat i chodzi i wygląda bez zarzutu…genialny zegarek.
mój Commander 100 tytanowy ma juz 15 lat i chodzi i wygląda genialnie…
Super! Dziękujemy za Twój komentarz. Linia Commander jest nieśmiertelna podobnie jak trigalight 😉