Szwajcarski zegarek do 1000 złotych, czyli jakość za rozsądną cenę.

Do każdego zegarka GRATIS do wyboru. Butla turystyczna SIGG, nożyk/brelok KERSHAW lub brelok TRIGALIGHT.

Szwajcarski zegarek do 1000 złotych

zegarek traser P96 Evolution Chrono green z zieloną tarczą, czarną kopertą i brązowym paskiem skózanym typu nato na tle żółtych desek drewnianych.
5 powodów, dla których warto wybrać zegarek taktyczny
22 maja, 2020
Nurek w skafandrze oraz akwalungu wynurzający się z wody z zegarkiem traser SuperSub Orange na nadgarstku
Zegarek do nurkowania? “Przecież nikt nie nurkuje z zegarkiem!”
28 stycznia, 2021

Szwajcarski zegarek do 1000 złotych

Wytrzymały, szwajcarski, czytelny zegarek, z wysoką wodoszczelnością, która pozwala na pływanie i szkłem szafirowym do 1000 zł? Brzmi nieprawdopodobnie?

Jaka jest szansa, że zegarek do tej kwoty spełni powyższe wymagania i czy jakość jego wykonania nie przyprawi nas o mdłości? Na te i wiele innych zagadnień postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Niezależnie od tego, jaki produkt wybieramy, telefon, komputer, samochód czy właśnie zegarek, zależy nam na tym, aby za kwotę, którą sobie wyznaczyliśmy, otrzymać możliwie jak najwięcej.

Dla jednych telefon musi posiadać najlepszy aparat fotograficzny i wysoką pamięć ram, dla innych po prostu ma dzwonić. Wybierając komputer, zwracamy uwagę na kartę graficzną, ram, ilość rdzeni, w zależności od potrzeb. Chociaż zakładając budżet 1000 zł, każdy czytający ten tekst gamer właśnie opluł ekran i zaczął tworzyć memy z „palm facem”. Decydując się na zakup samochodu, zwracamy uwagę na spalanie, przyspieszenie i komfort jazdy, choć jest i druga grupa, dla której najważniejszy jest aspekt wizualny lub bezpieczeństwo.

Zrozumiałe więc jest to, że poszukując zegarka w budżecie, który założyliśmy, a w tym przypadku wynosi on 1000 zł, musimy zorientować się jakich parametrów technicznych potrzebujemy, czy faktycznie są nam one potrzebne i na ile specyfikacja współgra ze stroną wizualną.

Postanowiłem więc podzielić nasze poszukiwania na 2 etapy, które następnie odpowiednio rozwiniemy:

1. Parametry techniczne.
2. Jakość wykończenia.

1. Parametry techniczne zegarka do 1000 zł

1.1 Jakie szkło w zegarku?

Zazwyczaj mamy do wyboru szkło szafirowe, mineralne lub hesalitowe. Czym się od siebie różnią? Oczywiście procesem produkcyjnym, ale - co dla nas jest najistotniejsze - stopniem twardości. To ona ma finalny wpływ na to, jak szybko dane szkło uszkodzimy. Zdziwiony? Użyłem słowa „uszkodzimy”? Tak właściwie powinienem napisać “uszkodzisz”. Ale spokojnie, jest to proces całkowicie naturalny, osobiście uszkodziłem kilka szkieł w swoich zegarkach.

Twardość szkieł jest określana według 10 stopniowej skali Mohsa*, więc zapoznając się z nią, możesz mniej więcej określić, które szkło sprawdzi się w Twoim przypadku i tak:
RODZAJSKALA MOSHAOPIS
Szkło hesalitowe1Niezwykle elastyczne, po dociśnięciu potrafi się odkształcić, ale i wrócić na swoje miejsce. Dobrze radzi sobie ze zmianą ciśnień. Bardzo łatwo się rysuje. Zbyt długo wystawione na działanie promieni UV może doprowadzić do zmatowienia powierzchni szkła. Możliwe polerowanie.
Szkło mineralneod 4 do 5 Bardzo dobrze przyjmuje siłę uderzeniową. Można zarysować nawet nożem. Wymiana nie jest tak kosztowna jak w przypadku szkła szafirowego.
Szkło szafiroweod 7 do 9Posiada idealną przejrzystość. Bardzo dobrze przyjmuję siłę uderzeniową. Niezwykle trudne do zarysowania, jednak można zarysować materiałem lub produktem o większej twardości.

Pamiętaj, że szkło może posiadać powłokę antyrefleksyjną. Dzięki niej przejrzystość tarczy jest lepsza, jednak zastosowanie powłoki na zewnątrz szkła może skutkować jej zarysowaniem. Polecam więc dopytać przed zakupem czy szkło posiada powłokę antyrefleksyjną, ale co najważniejsze, od której strony. Zazwyczaj stosowane są w szkłach szafirowych, ponieważ w połączeniu z przejrzystością można osiągnąć efekt „braku szkła”.

* Skala Mohsa jest 10 stopniową skalą określania twardości, a przez co podatności na zarysowania minerałów, przy czym 10 oznacza najwyższą twardość. Skala obowiązuje od 1812 roku i została stworzona przez niemieckiego mineraloga Friericha Mohsa.

1.2. Wodoszczelność w zegarku.

W przypadku wodoszczelności jestem zdania, że im jest ona wyższa, tym lepiej. Nie mówię, że zegarek od razu musi posiadać wodoszczelność do 500 metrów, ale 10 atmosfer w mojej ocenie, pozwala na pełen komfort psychiczny w przypadku zanurzenia zegarka w wodzie. Jeżeli jednak Ty, należysz do osób, które zegarek zdejmują nawet do mycia rąk, to wodoszczelność nie będzie jednym z parametrów, na które zwrócisz uwagę.
Poniżej znajdziesz tabelę, która pozwoli Ci określić, jaką szczelność powinieneś wybrać:
AtmosferyWodoszczelność w warunkach statycznychOpis
Water-resistant0 metrów Zegarek z samym oznaczeniem water-resistant nie posiada szczelności pozwalającej na jakiekolwiek zanurzenie. Water-resistant jest najczęściej używany jako przedrostek przed określeniem szczelności.
3 atmosfery wodoszczelności30 metrówPozwala na swobodne mycie rąk pod wodą. Jednak najlepiej będzie unikać bezpośredniego lania wody na koronkę.
5 atmosfer wodoszczelności50 metrówPozwala na zanurzenie zegarka w wannie lub w trakcie kąpieli pod prysznicem. Szczelność zegarka do 50 atmosfer nie pozwala na pływanie w basenie i innych obiektach wodnych.
10 atmosfer wodoszczelności100 metrówZegarek z oznaczeniem 10 atmosfer pozwala na swobodne mycie rąk, kąpiele, pływanie w basenie i innych obiektach wodnych, a także nurkowanie bez profesjonalnego sprzętu.
20 atmosfer wodoszczelności200 metrówKlasa wodoszczelności 20 atmosfer pozwala nam już na nurkowanie z profesjonalnym sprzętem.
30 atmosfer wodoszczelności300 metrów30 atmosfer pozwala na nurkowanie z butlą tlenową do kilkudziesięciu metrów.
Powyżej 30 atmosferPowyżej 300 metrówKażdy zegarek z klasą powyżej 30 atmosfer wodoszczelności, jest określany jako profesjonalny sprzęt do nurkowania głębinowego.

Zazwyczaj w zegarkach szwajcarskich w kwocie do 1000 zł (mowa oczywiście o zegarkach nowych) musimy spodziewać się szczelności do 5 atmosfer. Można spotkać marki, które oferują więcej, ale jest ich niewiele.

1.3. Doskonała czytelność.


Można spotkać się z opinią, że przy aktualnym rozwoju technologii zegarek nie jest nam potrzebny do odczytania godziny, a do zaprezentowania naszego statusu, dobrego gustu, zainteresowań. Jako pragmatyk uważam jednak, że decydując się na zakup zegarka, powinienem móc bez problemu odczytać na nim godzinę, w końcu do tego został stworzony.

Warto więc zwrócić uwagę na:
- Przejrzystość i barwę szkła.
- Rodzaje indeksów - jeżeli cenisz sobie możliwość szybkiego odczytania godziny, to indeksy arabskie są praktycznym rozwiązaniem.
- Czytelność w nocy.

Zwłaszcza przy ostatnim punkcie warto się zatrzymać. Zwróć uwagę, czy w zaciemnionym pomieszczeniu będziesz w stanie bez problemu odczytać godzinę. Wśród szwajcarskich marek najczęściej można spotkać, indeksy oraz wskazówki pokryte Super-LumiNovą, której intensywne światło utrzymuje się przez kilkadziesiąt minut. Jednak w segmencie do 1000 zł można też spotkać zegarki, których indeksy oraz wskazówki posiadają mikro-rurki wypełnione gazem H3 (trytem), co pozwala na bezproblemowy odczyt wskazań w nocy przez około 25 lat, bez zewnętrznego źródła zasilania! Zaciekawiłem Cię? W takim razie więcej informacji znajdziesz TUTAJ.


1.4. Szwajcarski mechanizm.


Nie bez powodu mówi się, że coś działa jak w szwajcarskim zegarku. W pełni zrozumiała jest więc chęć posiadania właśnie szwajcarskiego mechanizmu. Od prawie 100 lat, odkąd po raz pierwszy zastosowano oznaczenie swiss made w 1922 roku, jest on wyznacznikiem najwyższej jakości i prestiżu. Zupełnie nie ujmując mechanizmom japońskim. Jednak Japonia nie jest uznawana za kolebkę zegarmistrzostwa i nie słyszałem, żeby funkcjonowało powiedzenie „działa jak w japońskim zegarku”. W zegarkach z segmentu do 1000 zł głównie można znaleźć mechanizmy zasilane baterią, które produkowane są przez największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów, do jakich bez wątpienia należą ETA oraz Ronda, a dokładność ich chodu wynosi około -10/+20 sekund na miesiąc.

1.5. Zegarek wytrzymały.

W rzeczywistości, na miano zegarka wytrzymałego zasłuży ten, który już po zakupie wytrzyma z nami najdłużej.;) Każdy z nas rozumie słowo “wytrzymałość” w nieco inny sposób, który podyktowany jest różnymi oczekiwaniami. Dla jednych wyznacznikiem jest rodzaj szkła, wodoszczelność dla innych bateria, pasek, konstrukcja koperty lub żywotność mechanizmu. Na co jednak zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji? Na każdy z wyżej wymienionych elementów, jednak kluczem jest koperta. Dlaczego?
Ponieważ, to ona ochrania nasz mechanizm, a jeżeli ten zostanie uszkodzony wtedy na nic będą nam potrzebne pozostałe parametry, prawda? Jest pewnego rodzaju zbroją, która ma za zadanie przyjąć, jak najwięcej, zanim wrogie czynniki zewnętrzne wpłyną na funkcjonowanie mechanizmu.
Dlatego, zwróć uwagę na to, w jaki sposób koperta jest wykonana i jakie materiały zostały wykorzystane do jej produkcji. Najczęściej spotykana jest stal szlachetna, jednak dostępne są także koperty wykonane ze zbrojonych kompozytów, które posiadają naturalne właściwości termiczne i antywstrząsowe jak np. GFRP (polimer zbrojony włóknem szklanym).

2. Jakość zegarka do 1000 zł.


Trudno będzie omawiać dział drugi, jeżeli nie będziemy posiłkować się przykładami, dlatego na warsztat weźmiemy zegarki z dwóch linii taktycznych marki traser®, które mieszczą się w budżecie do 1000 zł i oferują prawie wszystkie elementy, o których można było przeczytać w.w dziale „Parametry techniczne”.
2.1. Wykończenie koperty.

Traser® P59 Essential

- koperta wykonana ze stali szlachetnej 316L,
- szczotkowana,
- wzorowana na stylistyce zegarków z lat 70,
- posiada osłonę koronki zegarka, która chroni przed uszkodzeniem, wygięciem lub zerwaniem,
- łączenie paska z kopertą jest niewidoczne,
- dekiel zegarka jest zakręcany,
- wodoszczelność: 10 atmosfer (100 metrów w warunkach statycznych),
- wariant koperty: 42 mm oraz 37 mm,
wysokość koperty: 10,3 mm
Traser® P96 Outdoor Pioneer

- koperta wykonana z polimeru zbrojonego włóknem szklanym (GFRP), która maksymalnie absorbuje uderzenia i wstrząsy, a także jest niezwykle wytrzymała na różnice temperatur, ultralekka oraz całkowicie antyalergiczna, co więcej, jest obojętna na pola magnetyczne,
- posiada bezel obrotowy jednorotacyjny także wykonany z kompozytu GFRP. Może nam posłużyć choćby do przypilnowania czasu parkowania lub przyrządzania potrawy,
- posiada osłonę koronki zegarka, która ochrania przed jej przypadkowym wypięciem,
- dekiel zegarka jest zakręcany,
- wodoszczelność: 20 atmosfer
- rozmiar koperty: 44 mm
- wysokość koperty: 13,5 mm
W obu przypadkach mamy do czynienia z materiałami najwyższej jakości, pamiętaj aby zwrócić uwagę na to czy np. zegarek, który opisywany jest jako stalowy, posiada oznaczenie na odwrocie „stainless steel” czy „stainless steel back”. Jeżeli to drugie, to pamiętaj, że ze stali szlachetnej wykonany jest tylko dekiel zegarka a koperta prawdopodobnie z innej, mniej jakościowej mieszanki metali, choć w przypadku marek Swiss Made, nie masz się czego obawiać.

2.2. Wykończenie tarczy zegarka oraz szkła.


Tarcza zegarka to kolejny element, po którym jesteś w stanie ocenić czy producent przykłada się do detali. Warto zwrócić uwagę na to, jakie zdobienia tarczy są wykorzystane, w jaki sposób nakładane są indeksy oraz wskazówki, czy okienko tarczy jest wycięte z odpowiednią starannością, itd.

Traser® P59 Essential

- tarcza wykończona szlifem słonecznym - dzięki temu uzyskujemy efekt głębi kolorów tarczy, która zmienia odcień w zależności od światła (dostępne 2 warianty kolorystyczne niebieski/czarny)
- indeksy arabskie pokryte Super-LumiNovą, możliwość szybkiego odczytania godziny zaraz po wejściu do zaciemnionego pomieszczenia
- luminescencyjny okrąg na rantach tarczy - podobnie jak indeksy pokryte Super-LumiNovą, ma za zadanie ułatwić odczytanie godziny, zaraz po wejściu w zaciemnione pomieszczenie
- sekundnik zakończony kolorem czerwonym
- rurki trigalight® na głównym godzinach (3,6,9,12) i wskazówkach (godzinowa,minutowa)
- logo traser® podkreślone rurkami trigalight®
- okrągłe okienko datownika
- szkło szafirowe z wewnętrznym antyrefleksem, przejrzyste i trudne do zarysowania
Traser® P96 Outdoor Pioneer

- dwupoziomowa tarcza
- tarcza w kolorze głębokiej czerni
- kontrastujące z tarczą białe indeksy arabskie
- kontrastujące z tarczą białe wskazówki
- rurki trigalight® na wskazówkach godzinowych, sekundniku oraz przy indeksach arabskich
- 24h wskazanie czasu (małe indeksy)
- prostokątne okienko datownika z dodatkową białą ramką
- szkło mineralne MK1 o wysokiej wytrzymałości na wstrząsy oraz uderzenia

2.3. Mocowania.

Traser® P59 Essential

- w wariancie do 1000 zł zastosowano niezwykle wytrzymały pasek tekstylny typu NATO, który bez problemu możemy wyprać ręcznie lub w pralce przy temperaturze 40°C, woda, błoto, pot są mu więc niestraszne.

- istnieje możliwość wybrania wersji na pasku skórzanym lub bransolecie typu mesh, jednak wtedy cena będzie wyższa.
Traser® P96 Outdoor Pioneer

- w wariancie do 1000 zł występuje na pasku tekstylnym typu NATO oraz na niezwykle wytrzymałym pasku kauczukowym

- istnieje możliwość wybrania opcji na pasku silikonowym z zapięciem motylkowym, jednak wtedy cena będzie wyższa
Jak widzisz, pod określeniem jakość kryje się wiele detali, na które warto zwrócić uwagę, w trakcie poszukiwania zegarka. Każdy nawet najmniejszy detal który spostrzeżesz to wielki plus dla producenta.
W przypadku zegarków traser® dodatkowym potwierdzeniem jakości jest oznaczenie SWISS MADE, które możemy dostrzec zazwyczaj przy godzinie 6. Czym jest znak SWISS MADE? Postaram się w skrócie na to odpowiedzieć.

3. Swiss Made.


Od roku 1922, kiedy to po raz pierwszy wybito na tarczy zegarka oznaczenie Swiss Made, przyjęte zostało, że ten symbol oznacza jakość! Dlatego, pomimo iż minęło prawie 100 lat, nadal decydując się na zegarek, wielu z nas marzy o tym, aby był szwajcarski i wcale nie można się temu dziwić.

W trakcie rozmowy ze znajomymi dobrze jest odpowiedzieć na pytanie: „co to za zegarek?”, prostym stwierdzeniem:„szwajcarski”. Dla wielu to pochodzenie jest wystarczającym dowodem, że na nadgarstku posiadamy coś jakościowego.

Musimy jednak pamiętać, że jeżeli coś symbolizuje jakość, to z całą pewnością nastąpi próba podszycia się pod nią w celach zarobkowych. Działo się tak przez wiele lat, kiedy firmy na całym świecie próbowały wykorzystywać dobre znaczenie symbolu swiss made, dlatego w grudniu 1971 roku podpisano rozporządzenie, które restrykcyjnie reguluje korzystanie ze szwajcarskiego znaku jakości.

Jakie więc wymagania musi spełnić zegarek swiss made? Według najnowszej regulacji, która nastąpiła w stycznia 2017 roku, poniższe:

1. Minimum 60% kosztów produkcji zostało wygenerowane w Szwajcarii.
2. Mechanizm znajdujący się w zegarku jest szwajcarski (zgodny z normą SWISS MADE dla mechanizmów).
3. Zegarek musi zostać w całości złożony w Szwajcarii.
4. Kontrola końcowej jakości musi zostać przeprowadzona w Szwajcarii.

To oczywiście nie koniec, ponieważ jak można było zauważyć w punkcie drugim, mechanizm musi także spełniać osobne normy SWISS MADE:

1. Minimum 60% kosztów produkcji zostało wygenerowane w Szwajcarii.
2. Minimum 60% wartości, elementów wykorzystanych do złożenia mechanizmu, pochodzi ze Szwajcarii (nie uwzględnia się kosztów jakie generuje montaż)
3. Mechanizm musi zostać w całości złożony w Szwajcarii.
4. Kontrola mechanizmu została przeprowadzona przez producenta w Szwajcarii.

Istnieją także normy, dla kopert z oznaczeniem jakości SWISS MADE i tak:

1. Minimum 60% kosztów produkcji zostało wygenerowane w Szwajcarii.
2. Minimum jeden z elementów wykańczania, jakie zostało wykonane w trakcie konstruowania koperty, przeprowadzony został w Szwajcarii.
3. Koperta została w całości zmontowana w Szwajcarii.
4. Kontrola końcowej jakości musi zostać przeprowadzona w Szwajcarii.

Jak widzisz, poświęciłem sporo czasu na temat jakości w zegarku do 1000 zł. Czy jest ona możliwa i spotykana? Owszem! Przykładów można znaleźć kilka, a linie zegarków traser® P59 Essential oraz P96 Outdoor Pioneer świetnie to pokazują.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na warunki gwarancyjne, które także są wyznacznikiem jakości producenta. W przypadku marki traser dokonując zakupu w Autoryzowanym Punkcie Sprzedażowym w Polsce, otrzymujemy aż 4 lata gwarancji na mechanizm. Co więcej, na technologię podświetlania indeksów oraz wskazówek - trigalight® otrzymasz aż 10 lat gwarancji!

Jak wielu znasz producentów, którzy oferują 10 lat gwarancji na jakikolwiek element w swoich zegarkach, pamiętając, że nadal mówimy o zegarkach do 1000 zł?

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę pokazać kierunek, który warto obrać, poszukując szwajcarskiego zegarka przy budżecie do 1000 zł. Pamiętaj więc, że jakość niejedno ma imię, parametry trzeba dobierać mądrze, a symbol SWISS MADE jest tylko jeden!

2 Comments

  1. KSz pisze:

    Człowiek myśli że już dużo wie, a tu mnóstwo nowych informacji:) Dzięki za świetny merytoryczny tekst.

  2. Jacek pisze:

    A może coś o zegarkach do nurkowania napiszecie?