Zegarek tytanowy – korzyści - Traser ® taktyczne zegarki szwajcarskie

Do każdego zegarka GRATIS do wyboru. Butla turystyczna SIGG, nożyk/brelok KERSHAW lub brelok TRIGALIGHT.

Zegarek tytanowy – korzyści

Nurek w skafandrze oraz akwalungu wynurzający się z wody z zegarkiem traser SuperSub Orange na nadgarstku
Zegarek do nurkowania? “Przecież nikt nie nurkuje z zegarkiem!”
28 stycznia, 2021

Zegarek tytanowy – korzyści


Tytani słynęli ze swojej wielkości i wytrzymałości. To właśnie bóstwom znanym z mitologii greckiej odkryty w 1791 roku pierwiastek zawdzięcza swoją nazwę.
Tytan ma bowiem wiele praktycznych właściwości, co nadaje mu status jednego z najwytrzymalszych metali na świecie. Jest on szczególnie ceniony w przemyśle lotniczym, kosmicznym czy medycznym, gdzie jest wykorzystywany do produkcji elementów strukturalnych, silników, osłon termicznych, implantów medycznych i wielu innych zastosowań. Jego wytrzymałość i lekkość są niezwykle cenne zwłaszcza w tych dziedzinach, gdzie potrzebne są materiały o wysokiej jakości, a jednocześnie lekkie i trwałe.

Jak więc tytanowa konstrukcja zegarka przełoży się na jego trwałość, dla kogo jest zegarek tytanowy i czy warto mieć tytanową sztukę w swojej kolekcji? Mam nadzieję, że w poniższych 8 punktach znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.

  1. Zacznijmy od tego, że tytanowa koperta jest niezwykle wytrzymała na uderzenia i wstrząsy, co absorbuje siłę dośrodkową, maksymalnie chroniąc mechanizm zegarka przed uszkodzeniami i rozregulowaniem. Najlepszym przykładem potwierdzającym wytrzymałość tytanu na wstrząsy i uderzenia jest bardzo częste wykorzystywanie tego materiału w przestrzeni kosmicznej. Konstruuje się z niego silniki rakietowe, statki kosmiczne, sondy, lądowniki czy orbitery.
  2. Tytan jest obojętny na skrajne temperatury. Zachowuje swoje właściwości w temperaturach od -250 stopni Celsjusza do nawet 600 stopni Celsjusza. Tym samym mechanizm zegarka, jest w stanie wskazywać czas dokładnie, zarówno przy bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach. Warto też zwrócić uwagę na to, że odkładając zegarek wykonany z tytanu w zimnym lub gorącym miejscu, po jego ponownym założeniu nie doświadczymy szoku temperaturowego. Nie zmrozi on naszego nadgarstka, ani też nie poparzy, jak może to mieć miejsce przy zegarkach o konstrukcji z innych stopów metalu. Tytan jest po prostu neutralny.
  3. Tytan ma bardzo dobrą wytrzymałość na ciśnienie (naprężenie). Bardzo często z tytanu produkowane są elementy strukturalne samolotów, które muszą wytrzymać wysokie obciążenie aerodynamiczne. Jeżeli więc np. skaczesz ze spadochronem, lub schodzisz na duże głębokości, zegarek wykonany z tytanu i oczywiście mający odpowiednią wodoszczelność, jest przystosowany do takich trudnych warunków.
  4. Zegarek wykonany z tytanu jest ultralekki. Mając do czynienia z 2 takimi samymi modelami zegarka, z czego jeden zostałby wykonany ze stali szalchetnej a drugi z tytanu, waga tego drugiego może być niższa nawet o 50%! Daje nam to komfort noszenia, nawet przy dużych kopertach.
  5. Obojętny na pola magnetyczne. Tytan jest metalem paramagnetycznych, oznacza to, że przedmioty codziennego użytku jak np. urządzenia elektryczne lub magnesy nie mają wpływu na jego właściwości. Tym samym mechanizm zegarka z tytanową kopertą jest solidnie chroniony przed polem magnetycznych.
  6. Tytan jest odporny na korozję w większości typowych dla codzienności warunkach, takich jak atmosfera, woda słodka czy większość kwasów i zasad. Powierzchnia tytanu jest pokryta trwałą warstwą tlenkową, która chroni go przed działaniem soli i innych składników wody morskiej, tak więc kąpiel w wodach o wysokim zasoleniu nie powinna mieć wpływu na zegarek wykonany z tytanu. W końcu materiał ten wykorzystuje się także przy produkcji konstrukcjach podwodnych czy budowie statków.
  7. Tytan jest całkowicie hipoalergiczny. Jeżeli jesteś więc uczulony na zawarty w stali nikiel lub inne metale, tytan z pewnością nie uczuli Twojej skóry. Oprócz branży zegarmistrzowskiej i jubilerskiej, tytan znajduje swoje zastosowanie w przemyśle medycznym przy produkcji implantów, protez czy narzędzi chirurgicznych.
  8. Charakterystyczne wzornictwo i ograniczona dostępność. Tytanowe projekty zegarków wyróżniają się spośród innych swoją niepowtarzalną, nowoczesną stylistyką i lekko techniczną zazwyczaj szaro-matową barwą. Już po pierwszym spojrzeniu widać, że zegarek został wykonany z innego materiału od tych zazwyczaj dostępnych.

Warto pamiętać, że temperatura topnienia tytanu w celu obróbki wynosi około 1668 stopni Celsjusza, dlatego jego uformowanie w odpowiedni kształt, jest trudne i wymaga dużego doświadczenia. Wiele lat zajęło firmom z różnych przemysłów nauczenie się obróbki tytanu.

Tytan w zegarkach jest poszukiwany przez osoby, które stawiają na praktyczne cechy, jak niska waga i trwałość, lub osoby cierpiące na silne uczulenie na metale inne.

Niestety ilość produkowanych zegarków tytanowych jest stosunkowo niewielka. Zazwyczaj w kolekcjach różnych producentów można spotkać tylko kilka sztuk na kilkadziesiąt lub czasem kilkaset dostępnych referencji. Tak więc posiadanie zegarka tytanowego może oznaczać pewien stopień unikalności i indywidualności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *